Paffíčko #3:
Produkcia a scénografia

18. November 2023, Sobota 18:30
DK Pezinok

Filmová PRODUKCIA je komplexný tímový proces tvorby filmu od jeho konceptuálnych začiatkov až po konečný produkt, ktorý môže byť premietaný v kine, v televízii, na internete alebo v iných médiách. Tento proces zahŕňa mnoho kreatívnych odborníkov a technikov, vrátane režisérov, producentov, scenáristov, hercov, kameramanov, strihačov a ďalších. Každá fáza filmovej produkcie je dôležitá pre konečný výsledok a úspech filmu.

SCÉNOGRAFIA sa zaoberá vizuálnym aspektom diela. Týka sa fyzického prostredia a dizajnu, ktorý tvorí pozadie pre divadelné predstavenie alebo filmovú scénu a podporuje atmosféru a príbeh. Zahŕňa dizajn scénografických prvkov, ako sú rekvizity, dekorácie, kulisy, osvetlenie a všetky iné prvky, ktoré tvoria vizuálnu podstatu danej scény. So scénografiou súvisí aj pojem mizanscéna, z francúzkeho "mise en scène". Zameriava sa na organizáciu a usporiadanie hercov a vizuálnych prvkov na scéne alebo vo filme s cieľom dosiahnuť určitý efekt alebo emóciu u diváka. Oba tieto aspekty sú dôležité pre celkový dojem z divadelného predstavenia alebo filmu a spolupracujú na vytvorení jedinečnej atmosféry a výrazu.

Amatérsku alebo skôr "nadšeneckú" produkciu u nás zastúpi pezinský režisér Boris Chmelár, ktorý odpremiéruje svoj nový film COUPÉ CABRIO. Návštevníci Paffka ho môžu poznať z minulých ročníkov, kde sme premietali jeho predošlý film Schwagger.

Úskalia profesionálnej produkcie si priblížime s Monikou Kraft, zakladateľkou skupiny No Cap Collective. Pustíme si ukážky z ich tvorby klipov, reklám, krátkych filmov a podiskutujeme, čo všetko obnáša, od zadania/nápadu až po finálny strih, takéto diela vyprodukovať.

V rámci prednášky scénografie premietneme krátkometrážny film CHLIEB NÁŠ KAŽDODENNÝ od režisérky Alice Bednárikovej, ktorý bol uvedený aj v Cannes. Budeme mať aj exkluzívne prvé zábery z filmu o ŤAPÁKOVCOCH od režiséra Rasťa Boroša. Na oboch pracovali naši hostia z Ateliéru scénografie Michal Lošonský a kostýmerka Eva Miklisová. Priestor kinosály bude navyše scénografmi aj pretvorený, takže vás čaká malé prekvapenie...

Hlavný partner: Tatra banka

Partneri: KC Pezinok, RádioFM, RTVS, Víno Boriš, Tasr, Pezinčan, mesto Pezinok, Artforum, Skot, See&Go, Dolis Goen

18:30 - 19:00
PRODUKCIA AMATÉRSKA

Boris Chmelár - premiéra pezinského filmu Coupé cabrio + diskusia

19:15 - 20:45
PRODUKCIA PROFESIONÁLNA

No Cap Collective - diskusia s Monikou Kraft + ukážky z tvorby

21:00 - 22:45
SCÉNOGRAFIA

Ateliér Scénografie - Michal Lošonský a jeho tím + premietanie filmu Chlieb náš každodenný (r. Alica Bednáriková)

23:00 - 0:00
Koncert EAST SIDE SORRY

Elektronické šialenstvo alebo domáci side projekt dvoch hudobníkov, ktorý si získava čoraz viac pozornosti

Buď v obraze

Neboj, nebude plná schránka. Sme radi ak stihneme poslať jeden mail za rok.

Alebo nás sleduj na sociálnych sieťach: