Filmové efekty

17. mája 2023

Zaujíma vás, ako sa vytvárajú explózie vo filme? Ako postava padá z vysokej budovy? Ako niekto dokáže lietať? Tieto, aj iné otázky sa vám pokúsime s našimi hosťami zodpovedať na PAFFíčku #2, ktoré venujeme téme FILMOVÉ EFEKTY.

Filmári používajú triky od vynálezu kamery a filmu samotného. Vytváranie mágie a ilúzie patrí k základným prvkom filmárskeho arzenálu a umocňuje zážitok z príbehu. Filmové efekty sa delia na špeciálne a vizuálne.

Špeciálne efekty (SFX) sú tie, ktoré sa vytvárajú priamo počas nakrúcania filmu, to znamená priamo na placi. Zahŕňajú rôzne výbuchy, mechanické rigy, pyrotechniku, make-up, masky, protézy a podobne. Sú typické nielen, ale najmä pre filmy s fantazijnou tematikou, sci-fi a horory. Špeciálne efekty sú v podstate umenie. Mnoho umelcov, ktorí v tejto oblasti pracujú, nemá vyštudovanú filmársku vysokú školu, majú ale často silné umelecké zázemie v kreslení, maľovaní a sochárstve.

Výhodou špeciálnych efektov je, že herci môžu reagovať na efekty priamo na scéne a získate svetelné efekty a ďalšie funkcie, ktoré by sa inak museli vytvárať digitálne, často za veľké náklady. Špeciálne efekty však často vyžadujú špecializované vybavenie, vyškolených profesionálov a starostlivú choreografiu, čo môže byť pre mnohých nových filmárov náročné. Vizuálne efekty na druhej strane otvárajú filmárovi neobmedzené vizuálne možnosti, pričom jediným limitom je technická zdatnosť a kreatívna vízia.

Možno si niektorí pamätáte trikové filmy českého filmára Karla Zemana ako Cesta do praveku alebo Vynález skazy. Dnes sú tieto filmy považované za nadčasový príklad filmov so špeciálnych efektami. Ak nepoznáte, určite odporúčame.

Tému špeciánych filmových efektov nám prídu priblížiť členovia agentúry HECTOR. Pozrieme sa s nimi do zákulisia filmového natáčania. A nebude sa len rozprávať či premietať, ale môžete sa tešiť aj na živé ukážky priamo pred vašimi očami.

Špeciálne efekty a masky Ricka Bottina pre horor Vec z roku 1982.

Opera Snímka obrazovky 2023-05-17 161906 www.google.com

Po špeciálnych efektoch predstavíme VFX - teda vizuálne efekty. Tie sa vytvárajú po nakrútení filmu, čiže v post-produkcii. Bežne ich môžete poznať aj ako digitálne efekty. Sú vytvorené na počítači pomocou grafiky, zeleného plátna alebo iných druhov efektov. Môžu zdokonaliť už vytvorené špeciálne efekty. Delia sa na niekoľko základných typov.

Všetky však pracujú do istej miery s kompozíciou dvoch alebo viacerých obrazov do jedného živého obrazu. Vo väčšine prípadov to bude zahŕňať živé akčné zábery a prvok v popredí, ktorý bude začlenený do pozadia. Kompozícia nie je typom vizuálneho efektu, skôr je základom procesu VFX, kde sa všetky rôzne prvky spájajú a kombinujú, aby vytvorili konečný záber.
CGI
Počítačom generované snímky (CGI) sú dnes jedným z najbežnejších typov vizuálnych efektov používaných vo filmoch a televíznych reláciách. Zahŕňa všetko od vytvárania úplne digitálnych svetov a postáv až po pridanie jednoduchého CG prvku do živej akčnej scény. To sa dá dosiahnuť pomocou tradičného 3D softvéru, ako je Maya, alebo novších herných motorov v reálnom čase, ako je Unreal Engine.

Digitálne efekty
Môžu to byť prvky VFX naživo, ako je dážď, oheň, dym, výbuchy atď., ktoré boli zachytené oddelene od platne pozadia. Alebo to môžu byť efekty generované počítačom vytvorené pomocou softvéru, ako je Houdini.

Chrómovaný kľúč
Chroma kľúč je typ digitálneho efektu, ktorý zahŕňa prácu na modrej alebo zelenej obrazovke. Bežne sa používa na umiestnenie herca do úplne iného prostredia alebo časového obdobia, ktoré by bolo príliš drahé alebo nebezpečné na natáčanie. Farba obrazovky nie je obmedzená ani na modrú alebo zelenú; jednoducho to musí byť jednoliata farba, ktorá sa v predmete nenachádza.

Matné maľovanie a rozšírenie scény
Matte painting je digitálna alebo tradičná maľba, ktorá sa používa na vytvorenie prostredia alebo pozadia, ktoré by bolo nemožné alebo príliš drahé na natáčanie v reálnom živote. Matné maľby sa často používajú na vytváranie pozadia pre scény.

Podobne ako pri matnej maľbe sa rozšírenia scény používajú na rozšírenie alebo vylepšenie existujúcich scén alebo miest, ktoré boli nakrútené na mieste alebo na zvukovej scéne. Toto sa často používa na pridávanie digitálnych prvkov, ako sú budovy alebo davy ľudí, do scény.

Pohybová grafika
Pohyblivá grafika sú počítačom generované animácie, ktoré sa často používajú na pridávanie nadpisov alebo iných textových prvkov do filmu. Môžu byť tiež použité na vytváranie abstraktných animácií alebo vizuálnych efektov.


Vizuálne efekty, ich tvorbu a skúsenosti s prácou s nimi vám predstaví
ADRIÁN ADAMEC. Režisér a scenárista sci-fi trileru NEVEN, ktorý si budete môcť pozrieť.
Porozpráva vám ako prebiehalo samotné nakrúcanie filmu a čo všetko stálo za vytvorením výnimočných vizuálnych efektov vo filme. Väčšinu z nich vytváral sám Adrián.

Diskusie s hosťami doplníme projekciou kraťasov s výnimočnými VFX, medzi ktorými predstavíme domácich tvorcov, ale napr. aj novú tvorbu PAFFkárom už známeho videomága
MICHALA ORSAVU.

What-is-VFX1



Uverejnené: 17. mája 2023

Buď v obraze

Neboj, nebude plná schránka. Sme radi ak stihneme poslať jeden mail za rok.

Alebo nás sleduj na sociálnych sieťach: