Coupé Cabrio z Pezinka

10. novembra 2023

Návštevníci Paffka môžu Borisa Chmelára a kolektív poznať z minulých ročníkov, kde sme premietali jeho temný film Schwagger. Amatérskej filmarčine sa venuje od roku 2015, najviac na celom procese ho baví strih. Na jesenné paffíčko si pripravil odľahčený žáner a my sa tešíme na premiéru nového filmu Coupé Cabrio! Pri tejto príležitosti s ním urobil krátky rozhovor náš dramaturg Jakub Steinecker.

Vždy obdivujem keď sa niekto pustí do tak náročnej práce ako je natáčanie filmu bez budgetu, v amatérskych podmienkach. Čo ťa motivovalo, aby si tento film natočil?

Mne učarovala predovšetkým post produkcia – strih – spájanie obrazov a hudby a spôsob, akým to vie vytvárať v ľuďoch emócie. No a čo musí človek urobiť, aby mohol slobodne strihať? Musí si napísať a natočiť materiál. Scenáristka a réžia, ako budete vidieť, nie sú moje silné stránky, ale nikto iný na to jaxik nemá čas. Takže odpoveď je, že motiváciou bolo strihanie.

Vieme, že natáčanie v neprofesionálnych podmienkach prináša aj nutnosť byť na place
multifunkčný. Aké všetky funkcie, okrem réžie a scenáru si ešte v rámci produkcie zastupoval / urobil si si svojpomocne?

Asistentka, šofér, sťahovák, osvetlovač, kostymér a komparz.

Trailer na Coupé Cabrio

https://www.youtube.com/watch?v=61s64RRADFM

Ako vyzeral váš bežný natáčací deň. S akým veľkým štábom si pracoval?

Náš štáb čítal štyroch ľudí: kameraman, zvukár, asistentka – dívka pro všechno a ja. Točili sme iba tri dni – od piatka do nedele. Takže niečo ako „bežný natáčací deň“ sme nezažli. Každý deň mal základňu v inom interiéri, plus iné exteriéry, ale mali sme dobrý harmonogram prác, takže všetci vedeli kedy a kam sa majú dostaviť, aby sme nikoho zbytočne nedržali hodiny čakajúceho niekde v kúte. Kameraman, môj bratranec Peter, nakoľko nežije na Slovensku, spal u nás už od štvrtka a postupne náš byt v priebehu natáčania naberal ďalších nocľažníkov, až v poslednú noc už bola prekročená povolená prespávacia kapacita bytu ;-)

Ide o pezinský film. Aké známe pezinské zákutia ste povymetali?

Okrem dvoch bytov, čo nie sú známe zákutia pre drvivú väčšinu Pezinčanov, sme točili v podniku Friend Caffé, v Katovej uličke, potom na trhovisku, pri poliklinike, na sídlisku Muškát a aj v centre oproti Kulturáku.

Máš nejakú vtipnú historku z natáčania?

Nie, bol to boj :-D

Ako vznikol nápad natočiť práve tento film?

Tento filmíček je takým prvým (a asi aj posledným) pokusom o niečo ako komédiu, alebo pre
nedostatok druhov filmových žánrov, povedzme že je to niečo ako road-movie na pešo. Viac sa viem nájsť a vyhrať s „vážnejšími“ žánrami, kde sa deje niečo mysteriózne, možno aj strašidelné, otvorené nejasné konce atď, ale chcel som isť na PAFFko s niečím príjemnejším, možno aj trochu vtipným a tak vzniklo CoupéCabrio (- pracovný názov: Milana má každá ráda).

Tuto som ten šedivý
Tuto som ten úplne napravo

Filmografia Borisa Chmelára:

2016 aBandoned – testovacia mystery prvotina bez slov
2017 BRAT – taký prvý naozajstný už aj s pár replikami

2017 Dreal – opäť bez slov, také mystérium natočené na dovolenke

2018 schwagger – najdlhší, mysteriózny, dialóg, trialóg – keď niečo také existuje ;-)

Potom dlho nič, menil sa mi život a tak iba:

2020 Raum – klip k našej pesničke

2021 ONA – malý chatový hororček

2023 CoupéCabrio

Uverejnené: 10. novembra 2023

Buď v obraze

Neboj, nebude plná schránka. Sme radi ak stihneme poslať jeden mail za rok.

Alebo nás sleduj na sociálnych sieťach: