Chlieb náš každodenný z Cannes servírujeme aj na Paffíčku #3

4. novembra 2023

V rámci prednášky o scénografii premietneme krátkometrážny film Chlieb náš každodenný od režisérky Alice Bednárikovej, študentky Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Na filme pracovali aj kostýmerka Eva Miklisová, ktorá spolu so scénografom Michal Lošonským z Ateliéru scénografie, budú naši hostia. Porozprávajú o procese tvorby, o scénografii, priestore vo filme a divadle, o natáčaní a skúsenostiach priamo z pľacu.

Snímka Chlieb náš každodenný (2021) sa odohráva na južnom Slovensku, uprostred leta, kde kľudnú hladinu života troj-generačnej rodiny rozbúri príchod vnučky Zoje. Je to hravý a tragikomický príbeh rodiny, kde sa už tradične pije a popritom sa rozpletá minulosť a dávno zamlčané tajomstvá.

„Chcela som vo filme zobraziť život, aký poznám, s nádejou, že ho možno tak poznajú aj diváci. Vyjadriť lásku k prostrediu, z ktorého pochádzam, no neopomínať aj surovosť a tragédiu, ktorá je jeho súčasťou,“ hovorí o filme Alica Bednáriková v rozhovore pre noviny VŠMU.

LIQUIDBREAD copy

Rodáčka zo Žiliny má na svojom konte už niekoľko festivalových úspechov aj vďaka predchádzajúcemu filmu Nuda. Svoju novinku mladá režisérka obsadila skúsenými hereckými osobnosťami ako Milka Zimková, Ondrej Kovaľ alebo Karol Čálik. V snímke sa predstavia aj začínajúce herečky Viktória Šuplatová a Patrícia Balajová.

Trailer k filmu

https://vimeo.com/699898991

Foto: Alica Bednáriková

Rozhovor pre VŠMU:

https://www.vsmu.sk/ftf/novinky/film-zo-studentskej-tvorby-ftf-vsmu-chlieb-nas-kazdodenny-bude-premierovat-na-festivale-v-cannes/


Uverejnené: 4. novembra 2023

Buď v obraze

Neboj, nebude plná schránka. Sme radi ak stihneme poslať jeden mail za rok.

Alebo nás sleduj na sociálnych sieťach: