Autor prednášok Peter Konečný po rokoch opäť na PAFFku

4. marca 2024

Šéfredaktor a zakladatel portálu kinema.sk, známy filmový kritik a autor odborných aj popularizačných prednášok o kinematografii. Petra Konečného našim divákom asi netreba zvlášť predstavovať. Po niekoľkých diétnych rokoch sa na našom jubilejnom 20.ročníku odprezentuje už po deviaty krát, tento raz zaujímavou prednáškou o porovnaní hollywoodskeho a európskeho filmu. Pri tejto príležitosti sme s ním urobili krátky rozhovor o filme, jeho práci a aj o tom, kam sa posunula filmová tvorba na Slovensku.

Jeho prednášku si môžete pozrieť v Piatok od 20:15 do 22:00

paff2019 d2preview027

Pravidelne robíš prednášky o filmoch a rôznych aspektoch kinematografie po celom Slovensku. U nás si ich mal osem a patria vždy medzi highlighty festivalu. Na čo sa môžeme tešiť tento rok?

Tento rok sa pozrieme na zábavný konflikt Hollywood vs. európsky film. Predstavím desiatky filmov, ktoré považujem za mimoriadne dôležité a z ktorých sa majú čo to naučiť aj tí najznámejší tvorcovia.

V súčasnosti je 3-hodinový film už norma, podobne ako nekonečné série na streamovacích službách? Ako vnímaš v tomto ohľade formát krátkeho filmu?

Paradoxne, adhd publikum nemá problém s binge watchingom celý sezón seriálov, ale krátkometrážne filmy sa im niekedy zdajú dlhé 😊 Ale som rád, že aj na streamovacích službách sa dá nájsť veľa krátkych titulov a v tomto robia službu samozrejme aj špecializované festivaly.

Aký je podľa teba rozdiel medzi americkou a európskou kinematografiou? Respektíve v čom vidíš silu európskeho filmu?

Presne o tom bude prednáška 😊 Treba prísť.

Ako sa podľa teba posunula kinematografia na Slovensku oproti minulosti 20-30 dozadu?

Veľkými krokmi dopredu. Aj vďaka koprodukciám vzniká na Slovensku cez 30 titulov ročne, čo je výnimočné a dôležité pre celý rozvoj audiovízie. Máme živú artovú, dokumentárnu ale aj žánrovú kinematografiu a nie je nič výnimočné, že na domáci film príde aj viac ako 200 tisíc divákov a diváčok. Rok 2023 bol napríklad jeden z top rokov pre domáce filmy. Divácke žánrové úspechy, úspechy na festivaloch a kompletné žánrové zastúpenie od drám, animákov, cez komédie až po sci-fi.

Vnímaš nejakého výrazného slovenského filmára/režiséra, ktorý sa venuje krátkym filmom? Prípadne máš pre našich divákov nejaký konkrétne tip na film?

Alica Bednáriková (Chlieb náš každodenný), Ivana Laučíková (Milosť), Nina Rybárová / Tomáš Rybár (Krížom Krážom), Andrej Kolenčík (Zjavenie Jána), Joanna Kozuch (Bolo raz jedno more..), Juraj Štepka (Mlčanie), Martin Gonda (Pura Vida), Ivana Šebestová (Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla) a mnohí a mnohé ďalšie...

Na Netflixe aktuálne odporúčam Wesa Andersona a jeho sériu krátkych filmov, ktoré uvádza titul The Wonderful Story of Henry Sugar a oplatí sa vidieť aj oscarové nominácie v krátkometrážnej tvorbe za ostatné roky.

Ďakujeme za rozhovor.

www.peterkonecny.sk

www.kinema.sk

paff2019 d2preview029
02 - paff2017 066

Uverejnené: 4. marca 2024

Buď v obraze

Neboj, nebude plná schránka. Sme radi ak stihneme poslať jeden mail za rok.

Alebo nás sleduj na sociálnych sieťach: