Kto by nechcel vyhrať takú cenu?

Andrej z PAFF tímu tvrdí, že kto sa pohybuje v Pezinku a zaujíma sa o film, ľahko sa spozná s PAFFkármi. Keď točil filmy, ťahalo ho to hlavne k experimentálnej tvorbe. Teraz sa naplno venuje výtvarnému umeniu, v ateliéri vo Viničnom robí maľby, grafiku a keramiku. Jeho značka Frikou je charakteristická surrealistickým štýlom, fantazijnosťou, so zameraním na mytológiu, symbolizmus či antropomorfné zvieratá. Často čerpá z mytológie, rozprávok, antických bájí, fascinuje ho rozprávkovosť. Každý doterajší víťaz si z PAFFka odniesol sošku z jeho dielne.

“Keď som sa pridal k tímu, festival nemal žiadnu súťažnú kategóriu. Tak sme si s chalanmi hovorili, že festival by mal mať nejakú súťaž a cenu. Určite sme nechceli nič klasické, žiadna klišé krištáľová guľa. Keďže som umelec, skončilo to pri mne. Snažím sa, aby cena bola originálna, trochu bizarná, lebo je to amatérsky festival, takže aj filmy na ňom sú trochu zvláštne, občas až psycho. Verím, že zatiaľ sa mi vždy podarilo vytvoriť jedinečnú vec, niečo čo naši víťazi nikde inde nedostanú a nemôžu vidieť.”

Tento rok bude mať Andrej viac práce, pretože chce, aby každá cena bola iná a PAFFko má po novom už tri súťažné kategórie. Počas samotného festivalu sa jeho kreatívne ego musí utíšiť, dôležitejšie sú organizátorské povinnosti. “Tento rok budeme mať na festivale battle v kreslení na filmovú tému. Tiež som sa chcel zapojiť, ale chalani ma zrušili, že na to nebudem mať čas,” vzdychol si. Možno inokedy…

Pozrite si krátke video o tom, ako vznikajú ceny pre PAFF z dielne Frikou.

 

(foto: Andrej)