Sobotný koncert: Excelent Party

V sobotu vám afterku po filmových projekciách prináša pivo Excelent, ktoré si budete môcť vychutnať počas celého festivalu. Excelentnú zostavu hudobníkov pod názvom NVMERI doplnia poctivým repom Prezident Lourajder a Emil. Vyvrcholením večera však bude intenzívny set od Yanka Krala, ktorý vás zaručene nenechá len tak postávať. Excelent Party štartuje o 22:00 v Estrádke.

NVMERI

Pôvodne The Uniques, dnes už Nvmeri, starý názov podľa slov frontmana Pištu Kraloviča opustili, pretože chceli po ustálení zostavy kapely, v ktorej sa od roku 2007 vystriedalo desať ľudí, „urobiť za všetkým poslednú bodku a začať písať novú vetu kapitálkou“. Napriek tejto zmene sa však nedá vyhnúť porovnávaniu s ich predchádzajúcim projektom. Nvmeri je skupina, ktorá svoje korene v The Uniques nemôže (ani nechce) zaprieť. Môže za to nezameniteľný Pištov hlas aj pretrvávajúca fascinácia kapely hudobnou estetikou 80. rokov v spojení so súčasnou elektronikou. Ich hudba vyžaduje trpezlivého a pozorného poslucháča, ktorý neočakáva priamočiare sezónne hity. Svojou dynamikou a hudobným prevedením dáva na známosť, že Nvmeri sú kapelou, ktorá dokáže miešať hudobné nástroje, efekty a najrôznejšie zvuky s citom a sympatickou ľahkosťou.

PREZIDENT LOURAJDER A EMIL

Prezident Lourajder ako reper a Emil ako dj a producent prinesú ochutnať zbrusu nový album pod názvom EP, ktorý vyšiel len pred pár dňami pod značkou ajlavmjuzik v digitálnej forme, ale aj ako vinylový nosič.

„Koncom augusta 2016 sme si s Hey Emil povedali, že do konca roka spravíme albumík. Chceli sme to spraviť rýchlo a intenzívne, aby sme čo najvernejšie odrazili náladu, myšlienky a pocity tých dní a týždňov. EP sme nazvali EP, ako Emil a Prezident, lebo sme sebestrední. No a prvú hosťovačku nahral sám Vec! Posledný svoj majstrovský kúsok dodal MC Gey, oplatilo sa počkať,“ hovorí Prezident Lourajder. Nahrávku nakoniec do konca roka vydať nestihli, no ako hovorí, „nakoniec asi aj dobre, lebo toľko ľudí vydáva veci na vianočný trh, že by sa to zbytočne bilo“.

YANKO KRAL

Prvé zmienky o jeho hudobnej kariére sú v súvislosti s plánmi rappera Opaka, ktorý vtedy ešte s rapujúcim Yankom chcel v roku 1995 založiť skupinu. V roku 2003 založil skupinu H16, ktorú na začiatku tvoril on, rapperi Otecko Majk Spirit a producent Abe. V lete 2003 vydali skladbu „Nech ti nejebe“, kde v refréne bolo počuť Yankove scratche. V roku 2004 sa nachádzali jeho scratche na prvom EP od H16, Jednašeska ftvojom klube. V apríli 2006 vydal svoj prvý mixtape Thug errčite vol. 1, kde namixoval do jedného setu prevažne americké skladby. V roku 2007 vydal svoj druhý mixtape Thug errčite vol. 2, ktorý mal odlišný koncept. Začiatkom roka 2008 sa objavil na Vecovom albume Funkčný veterán v skladbe „Rošáda“ netradične ako hosť za mikrofónom spolu s ďalšími DJmi a producentmi. Taktiež na druhom albume H16 Čísla Nepustia urobil scratche v skladbách „Intro“ a „Staré časy“. Popritom hráva v kluboch ako DJ, kde sa nezameriava iba na hip-hop, ale aj na žánre ako r&b alebo electro house.

 

(text: Tuko)