„Treba byť nadšencom s hrošou kožou“

Henrich H. Hujbert je režisér krátkeho filmu Sedlákova smrc, ktorý vyhral divácke hlasovanie v súťaži 12-sekundových filmov v roku 2016. V rozhovore si zaspomínal, ako vznikal film a prezradí aj pár tipov pre filmárov v našej súťaži.

Si víťaz ultra-krátkej súťažnej sekcie na festivale PAFF z roku 2016. Ako to zmenilo tvoj život?

Od tej chvíle som v jednom kole. Nepretržite ma bombardujú fanúšikovia. Musel som zmeniť mobilného operátora, ale aj mailovú schránku. Dokonca mi začalo tlačiť faxy, i keď nemám pevnú linku. A hlavne nesmiem zabudnúť na ponuky priamo z Bollywoodu. Ale na druhej strane mám peknú zbierku nohavičiek…

Ako vznikol nápad na tvoj krátky film?

Popravde si už ani poriadne nespomínam. Bolo mnoho námetov, tak sme zvolili jednu z možností. Najviac ma však oslovila maska z filmu Vreskot, ktorú občas nosí môj syn. A tak som zmiešal sedlačinu s hororom. Stačilo už len, aby som k maske ušil kostýmy a bolo vybavené.

Koľko Vám trvalo natočiť a dokončiť film a koľko ľudí sa na ňom podieľalo?

Nakrúcanie na pľaci plus príprava trvali približne dve hodiny. Zvyšok sa už ťahal za počítačom – strih, hudba, efekty. A makali sme na tom traja – Peter Čermák, Roman Šebík a Smrťák.

Myslíš, že je ťažké natočiť a vtesnať príbeh do 12 sekúnd? Akú radu by si dal začínajúcim filmárom?

Treba úderný a hlavne vtipný námet. Čas 12 sekúnd je taký šibeničný, že v podstate zostriháte väčšinu materiálu. Hlavne keď chcete vtesnať do videa príbeh a nie len nejaký slogan. Ale ak sme to zvládli my (a to až na dvakrát – lebo Sedlákova smrc má dva diely), tak to nemôže byť také zložité.

Na čom pracuješ? Môžeme sa tešiť aj na niečo nové? Chystáš sa na tohtoročné PAFFko?

Momentálne mám filmové ticho. Pohyblivé obrázky sú len okraj mojej „umeleckej“ dráhy. Písanie mi ide trochu lepšie. Aj keď je nakrúcanie a hlavne sledovanie finálneho produktu parádna vec, stojí príliš veľa energie, kým sa k nemu dopracujete. Treba byť nadšencom s hrošou kožou, aby sa to dokleplo k záverečným titulkom. A samozrejme sa na PAFFku ukážem. Takú zábavu si nenechám utiecť a možno… možno aj chytím druhý dych, alebo aspoň inšpiráciu.

 

Ďakujeme za rozhovor :)