Iné vízie

Projekt Iné vízie predstavuje tie najzaujímavejšie experimentálne filmy zo Slovenska z posledných dvoch rokov. My vám ich ponúkneme počas oboch dní v špeciálnej inštalácii.

Iné vízie sú súťažnou prehliadkou pre slovenských amatérskych aj profesionálnych audiovizuálnych umelcov, ktorá má za sebou prvé dva ročníky. Kurátorka projektu Eva Filová sa rozhodla zo šestnástich prihlásených videí zaradiť do užšieho výberu osem z nich. Osem videí pohybujúcich sa na hranici výtvarnej a filmovej scény.  Zvláštnosťou prihlásených filmov je číselná prevaha autoriek nad autormi.

Ako sama uvádza „za hlavné kritériá som si určila koncepčnú vyjasnenosť a kompaktnosť výsledného tvaru. Vypadli videá, ktoré pôsobili skôr ako cvičenia na zadanú tému a techniku (autoportrét, morfing, animácia), uspokojili sa prílišnou opisnosťou či ideovou prázdnotou, prípadne by sa ako pokus o naratívny žánrový film hodili do inak nastaveného festivalu.“

Vo finálnej zostave tak nájdeme jednoduché a hravé videá ako Chaos/OrderCalibration, i názorovo a formálne zrelé autorské koncepcie (Dôvod zostaťNylonové súvislosti), poeticko-meditatívne úvahy (Krajina zoomuParadoxical Happiness 2) a priestorové interakcie a intervencie (PRIVÁTeS Valie).

INÉ VÍZIE SK 2017 I:

Krajina zoomu (r. Martin Zlievsky, SK, 2017, 14’)

S Valie (r. Dominika Koššová, SK, 2016, 34’) *víťaz Iných vízií SK 2017*

Paradoxical Happiness 2 (r. Milan Mazúr, SK, 2017, 9’)

Nylonové súvislosti (r. Jana Kapelová, SK, 2017, 16’)

INÉ VÍZIE SK 2017 II:

Chaos / Order (r. Kriss Sagan, SK, 2017, 2’)

PRIVÁTe (r. Dominika Koššová, SK, 2017, 13’)

Calibration (r. Andrea Uváčiková, SK, 2017, 3’)

Dôvod zostať (r. Daniela Krajčová, SK, 2016, 52’)

 

Zdroj: http://febiofest.sk/production/ine-vizie-sk-2017/