O filmoch na PAFFku

Skúsení PAFFkári už vedia, čo môžu od PAFFka očakávať po vizuálnej stránke, sami pomáhajú festival formovať do jeho výslednej podoby – svojimi reakciami v kinosále a pripomienkami mimo nej. Dramaturg festivalu Kubo ale odkazuje, že PAFFkárom sa môže stať každý, funguje to ako uhryznutie zombie a v Pezinku sa tento vírus dokonca šíri vzduchom :) Ak chcete poslať film alebo prísť prvý raz, tu je zopár tipov na to, čím si navzájom ulahodíme.

Čím je podľa teba PAFFko zaujímavé pre divákov?

Výberom filmov. Nejde len o to, aby filmy na našom festivale boli amatérske či študentské. Musia byť v prvom rade kvalitné. A tiež rodinnou atmosférou. Je to ako stretávka PAFFkárov na PAFFku. Poznám pár našich návštevníkov, ktorí skoro každoročne nevidia ani jeden film ☺

Ako sa PAFFko zmenilo od začiatku svojho fungovania?

Najväčšie zmeny nastali v dramaturgii festivalu. Z pôvodnej preferencie sci-fi, fantasy a hororového žánru sa upustilo. Hráme hlavne komédie, paródie a rôzne podivnosti a anomálie, ktoré dokáže amatérsky svet filmu vyprodukovať. Nestaviame si žiadne medze v žánroch. Dôležité je, aby film BAVIL.

O filmoch na PAFFkuVzniká dostatok zaujímavých filmov tohto charakteru?

Je stále náročnejšie zložiť program výhradne z amatérskych filmov, ak chcete kvalitu. Preto sme postupne rozšírili program aj o študentskú tvorbu a no-budget filmy, ktoré vznikli často rukami a hlavami profesionálov. Dôležité však ostáva vyhľadávať filmy, ktoré nedostávajú priestor v kinách, mainstreamových médiách, na sociálnych sieťach, skrátka ich veľmi nevidieť. Dúfame, že na PAFFku si ich pozriete poprvýkrát.

Tvoj obľúbený film z PAFFka?

Najviac si pamätám posledné dva ročníky, tam bol pamätný Fetman od Stoned Cocks, teraz už pezinská kultovka. Krásny bizarný kraťas od britského filmára Louisa Hudsona Croissant alebo americký mockumentary skvost The owl man. Samozrejme najepickejší film všetkých čias na PAFFku a jeden z najväčších diváckych ošiaľov aké pamätám v sále – Socialistický zombie mord. No a zo starších si spomínam na animovaný kraťas, ktorý sa volal Kiosk od Lukáša Hudeca.

Prihláste svoj film alebo si pozrite víťazov z minulého ročníka tu.

(foto: PAFF)