Čo nové na PAFFku?

Už v piatok 17. marca 2017 v Pezinku odštartujeme festival PAFF pre všetkých nadšencov alternatívneho filmu. Počas dvoch dní vám predstavíme filmové chuťovky z produkcie domácich i zahraničných nezávislých filmárov, doplnené o zaujímavé sprievodné podujatia, šité na mieru našim návštevníkom. Vstupné na festival je už tradične dobrovoľné, pripravujú sa však aj viaceré novinky. Maťo z tímu PAFF hovorí o tom, čo sa chystá na 13. ročníku.

Vieš niečo povedať k sprievodným podujatiam, ktoré sa na novom ročníku objavia?

Plánujeme niekoľko zaujímavých workshopov, kapely aj v piatok, takže namiesto folkového piatku, ktorý bol na ostatných troch ročníkoch, bude tento piatok koncertový. Na festivale bude maskérka, ktorá bude filmovo maskovať. Nájdete tam rekvizitu PAFFmana so svietiacou červenou šípkou, kde môžete nechať odkaz. Bude chill-zóna so samostatným plátnom a vyvedeným zvukom, kde si môžete oddýchnuť. A samozrejme afterpárty s dídžejmi, ktorá by mala byť vygradovaním festivalu.

Dokedy môžu filmári prihlasovať svoje filmy?

Tento rok zavádzame novinku – uzávierka pre prijímanie filmov bude dva týždne pred festivalom (pozn. 4.3.2017).

Chystajú sa na festivale ešte nejaké novinky?

Hlavnou novinkou je asi porota. Štandardne u nás rozhodujú diváci o tom, ktoré filmy sú najlepšie. Na PAFFku to bola doteraz jediná cena. Teraz budeme mať aj porotu. Cena poroty je výnimočná cena a vytvorili sme ju, lebo sami filmári boli zvedaví aj na názor odborníkov. Divácka cena je stále hlavná, no takto chceme pomôcť zhodnotiť premietané filmy aj inak.

Čo je hnacím motorom PAFFka – diváci, tím alebo potreba mať festival?

Všetko dokopy. My sme všetci kamaráti a máme náš festival radi, radi sa stretávame a organizujeme ho a diváci sú super, lebo nám dávajú najavo, že sa im to páči, a to je na nezaplatenie. Myslím si, že každý by to mal zažiť. Niekde si, je tam plná kinosála ľudí, ktorí sa smejú a sú radi, že sú spolu. PAFF nie je žiadna fráza, je to tak naozaj. Niekedy tu fakt stretneš človeka, ktorého si videl naposledy pred rokom na PAFFku.

(foto: PAFF)